ВІЙНА З ЄГИПТОМ

Держава сколотів була колоніальною. Вари часто виступали союзниками Греції у військових походах, і отримували землі у винагороду. Серед таких колоній була Палестина – шмат землі між землями греків і Єгипту. Саме напад єгиптян на Палестину і спричинив війну з Єгиптом. Цей епізод нашої історії лише один із багатьох епізодів розселення наших пращурів, але він настільки сильно вплинув на подальший хід не лише нашої історії, а й на долю усього людства. Тому ми звернемо на нього особливу увагу.

Музей Скифополь біля м. Бейт-Шеан (нині територія Ізраілю)

Землі фалістімлян, вочевидь, колись таки належали Єгипту, але в результаті військово-політичних угод перейшли до сколотів. Сотні років кордони були непорушними, але приблизно 4400-4500 роках єгипетський фараон Весоз окупував палестину. Це був виклик для варів, котрі були зобов’язані захистити свій народ. Зібравши військо, каган Танай рушив у військовий похід на Єгипет.

Музей Скифополь біля м. Бейт-Шеан (нині територія Ізраілю)

Звісно, Єгиптяни не очікували приходу з придніпров’я війська, котре змогло б становити загрозу їх країні. Шлях, котрий довелося подолати варам, був складним і пролягав через моря. Але Весоз і гадки не мав про те, хто такі вари. Досить невелика їх кількість, котра доправилась до Єгипту, нанесла такого нищівного удару, що, аби врятувати Єгипет від захоплення, Єгиптянам довелося звертатися про допомогу до інших африканських народів, таких як лівійці і ефіопи.

Військовий союз Єгипту, Лівії і Ефіопії витратив 15 років на те, щоб зупинити вторгнення варів, але палестина була відвойована. За роки цієї війни у дельті Нілу було засновано місто Таніс (Танаїс). Та зупинили завоювання не єгиптяни, а самі сколоти на батьківщині.

Музей Скифополь біля м. Бейт-Шеан (нині територія Ізраілю)

Насправді, такий далекій похід і довготривала відсутність варів на землях сколотів були нетиповими для них. Багато родів, а особливо новоприбулих, котрі ще не стали повноцінними сколотами, почали піддавати сумніву можливість повернення варів на рідні землі. Пішли чутки, що вони усі загинули в Єгипті. На сході держави почали утворюватися союзи родів, котрі намагалися нав’язати іншим свою владу.

У найбільшій небезпеці опинився рід варів, котрий залишився на батьківщині. Адже він складався лише з жінок, дітей та немічних старців. Родовий союз, котрий відколовся від сколотів набирав все більшої могутності і задля ствердження влади, рано чи пізно, мав би знищити рід варів повністю, убивши жінок і дітей. Відчуваючи небезпеку, та розуміючи, що їх чоловіки не скоро повернуться, жінки варів пішли на крок, котрий назавжди змінив ставлення нашого народу до жінки. Вони створили жіноче військо.

Для них було зроблено обладунки, жінки-воїни приступили до щоденних тренувань, як це робили раніше лише чоловіки. Заручившись підтримкою вірних їм родів, жінки-вари почали стверджувати давні закони сколотів своїм мечем і луком.

До Таная дійшла звістка про ситуацію на батьківщині  і війну з Єгиптом було припинено. Перебуваючи у гарних відносинах з греками, Танай домовився про вструп палестини під протекторат Греції, на правах вільної автономії. Згодом ці землі були окуповані іудеями, хоч Самарія і Галілея ще довго зберігали свою власну культуру аж до часів Римського правління.

Залишити відповідь