МАСАГЕТИ

МАСАГЕТИ

Вари втратили авторитет серед сколотів саме із-за жінок. Повернувшись з Палестини, і заставши своїх жінок войовничими амазонками, вари були вдячні їм за збереження роду і в знак шани їхньому подвигу заприсяглися, що жінки тепер будуть мати особливе становище, котрого до цього не існувало серед народів світу. Права жінок були повністю прирівняні до чоловіків. Вони приймали участь у віче, могли бути жрицями, воювати і правити.

Звісно, що далеко не всім сколотам це сподобалось. Багато родів відмовилися коритися жінці і перейшли на бік племінних союзів, котрі не корилися варам. Вари були відтіснені на самий схід України і там відновлювали свою могутність.

Масагети (Сармати)

            На відміну від скіфів, котрі намагалися об’єднувати лише скіфські племена, вари не перебирали людьми і приймали до союзу усі племена, котрі приймали їх спосіб життя. Так, поступово. Їх союз наповнювався новими племенами і розширювався на схід, утворюючи велику державу аріїв (Мідію).

Мідія була конфедерацією, котра складалась із арійських та семітських племен. Самі ж вари оселилися на рівнинах Хорезму (Міста Хореса). Хорезмійська рівнина була досить плодючою, але сухою. Для організації землеробства, довелося збудувати цілу систему зрошування полів. Такий принцип землеробства суттєво відрізнявся від того, котрий був розповсюдженим у скіфів. Однопільна система напівкочових скіфів була неможливою із-за зрошувальних систем, будівництво котрих займало багато часу.

Вочевидь, незважаючи на конфедеративний устрій Мідії, вари все ж відігравали провідну роль у її управлінні, що непокоїло семітське населення. Цим і скористалися асирійці, котрі організували повстання семітів і завоювали північно-східну Мідію.

Хорезмійський оазис і прикаспійські рівнини залишились під контролем варів, котрі сформували союз племен Масагетів. Масагети – самоназва племінного союзу аріїв, котру виводять від слова m`atsya – риба. Хоча, швидше  назва масагети походить від словосполучення muc – вільний і g`ati – рух; шлях.

Союз масагетів був добровільною конфедерацією, в котрій положення жінок було рівним з чоловіками, що різко вирізняло їх з поміж інших скіфських союзів, котрі запровадили патріархальну монархію римського зразка. Конфедерацією масагетів правив каган (сучасною мовою – світило). Каган не був наділений владою монарха, а був швидше духовним лідером (верховний жрець).

Мідія з часом знову повстала проти асирійців, прогнала їх і обрала собі царя (Мідійське царство). Та в результаті цілої низки змін влади і переворотів, врешті опинилась під владою Кіра ІІ Великого і сірії.

Великий завойовник підкорив собі багато народів і, врешті запропонував одруження каганші масагетів Томіріс. Томіріс розуміла, що Кір сватає не її, а її царство, тому відмовила йому.

Тоді Кір розпочав відкритий похід на масагетів. Влаштувавши пастку перси захопили в полон багатьох воїнів, серед яких був Спаргаліс – син Томіріс.

Томіріс увійшла в історію своєю обіцянкою: «Жадаючий крові Кір, … віддай мені мого сина і йди з цих земель безкарно… Якщо ж ти не зробиш цього, то клянусь тобі сонцем, володарем масагетів, що напою тебе кров’ю, хоч ти й ненаситний.»

Коли Кір не виконав цієї вимоги, Томіріс зібрала військо масагетів і вступила з Кіром у бій. Більша частина перської армії була знищена, а Кіру ж відтяли голову і помістили її в бурдюх, наповнений кров’ю. «Ти жадав крові цар персів, так тепер ти нап’єшся її до схочу.» – промовила Томіріс.

Томіріс оглядає голову Кіра ІІ

Так масагети увійшли в історію, як непереможний і сильний народ, хоча скіфи дали масагетам прізвисько «сармат» – керовані матір’ю. Це прізвисько було образливим, але, з часом прикипіло до масагетів. Котрі з часом заполонили всю Україну(Східно-європейську рівнину).